Čtení svět

Puškin – je autorem Tajných zápisků?

Alexandr Sergejevič Puškin, ruský básník, dramatik a prozaik a vrcholný představitel romantismu, žil v letech 1799 až 1837. Odkaz jeho děl je aktuální i v dnešní době. V posledních letech se také hovoří o nalezení skandálního deníku.

Krátce o autorovi

Puškin pocházel z velmi starého šlechtického rodu – kvalitní zázemí mu umožnilo studium na lyceu pro šlechtice, kde začal projevovat zájem o politiku. Následně pracoval na ministerstvu zahraničí. Bohužel pro něj viděl také nedostatky systému, které jakožto spisovatel musel nějak reflektovat – satirické básně kritizující nastavený politický systém vedly k nechtěnému zájmu carské policie a následnému vyhnanství do jižního Ruska a do Oděsy. Následně se stal úředníkem ministerstva zahraničí. Jeho život se uzavřel při smrtelném zranění v souboji s milencem své ženy.

Nejznámější dílo

Nejznámějším dílem tohoto autora je bezesporu veršovaný román Evžen Oněgin. Kdo by neznal osudy tragikomického hrdiny, takzvaného zbytečného člověka, mladíka z vyšší společnosti, který žije v prostředí velkoměstského života plného konvencí a přetvářky? Mezi základní počiny z prózy uveďme Pikovou dámu, na jejíž motivy složil P. I. Čajkovskij operu nebo Kapitánskou dcerku – ta inspirovala k vytvoření opery Césara Antonoviče Kjuia.

Tajné zápisky

Tajné zápisky z let 1836 až 1837 obsahují velmi pikantní příběhy plné sexuálních dobrodružství. Tento deník byl údajně nalezen a tajně převezen do Ameriky, aby mohl být vydán. Kniha obsahuje i přiznání autora k intimnímu vztahu s oběma sestrami své manželky. Je Puškin skutečně autorem deníku?

Nejznámější díla Puškina:

  • Evžen Oněgin
  • Piková dáma
  • Kapitánská dcerka
  • Ruslan a Ludmila

Které další představitele romantismu znáte?