Čtení svět

George Orwell a jeho Farma zvířat

George Orwell byl britský spisovatel a novinář, který se do povědomí čtenářů zapsal díky alegorickým a antiutopickým románům Farma zvířat a 1984, které kritizují nehumánnost a nesmyslnost totalitních ideologií. U čtenářů se jeho dílo těší velké oblibě dodnes.

Narozen v Indii

Orwell se narodil roku 1903 v Indii, konkrétně v Motihari, kde jeho otec pracoval jako úředník. Tato oblast spadala v tehdejší době pod britské impérium. Vlastním jménem byl Eric Arthur Blair a svůj pseudonym si zvolil podle říčky Orwell, která protékala Oxfordshirem. Byl levicově orientovaný a nenáviděl fašismus a všechny nedemokratické formy vlády. Nějakou dobu žil dokonce jako tulák mezi těmi nejnižšími vrstvami. Po roce 1936 bojoval jako dobrovolník ve španělské občanské válce. Druhé světové války se nemohl zúčastnit kvůli vleklé a závažné tuberkulóze, která se mu nakonec stala osudnou. Jen rok před svou smrtí vydal své nejznámější dílo – román 1984. Nemoc jej dostihla roku 1950 ve věku 46 let.

Zrůdnosti ve formě bajky

Satirický alegorický román Farma zvířat ukazuje čtenářům ve formě bajky politické vztahy a zrůdnosti, které jsou lidé schopni páchat. Autor se vždy důsledně vyhýbal jakýmkoliv vysvětlujícím komentářům, ale nejpravděpodobnější je asi podobenství se stalinovským Sovětským svazek. Příběh nás zavede na farmu zvířat, která se vzbouří a vyženou lidi, aby mohli farmě vládnout sami. To se však zvrhne v brutální tyranii.

Další díla

  • 1984: Román popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a lidská individualita je silně trestána. Odsud pochází i slavný výrok Velký bratr tě sleduje!
  • Na dně v Paříži a Londýně: Dílo popisuje autorovy zážitky z doby, kdy se jako tulák dostal na samé dno a pohyboval se mezi těmi nejchudšími lidmi.
  • Farářova dcera: Zamyšlení nad vírou člověka v Boha zobrazené v příběhu farářovy dcery, která uteče do zcela jiného a neznámého prostředí.