Čtení svět

E. L. James

E. L. James


Ani palba kritiky, která se snesla na knižní triologii 50 odstínů spisovatelky E. L. James, nezastavila její úspěch a raketový vzestup. Je ale skutečně tak brilantní spisovatelkou, aby se vymanila ze škatulky ženy, která se potřebovala vypsat ze svých sexuálních frustrací?


S příměsí agrese


Jednoduchý příběh o studentce literatury Anastasii Steel, která se náhodou setká s úspěšným mužem s podmanivým pohledem, naditou peněženkou a choutkami, které ji lákají i děsí zároveň, při čtení anotace příliš nezaujme. A víceméně prozradí rytmus celé knihy. Nedá se ale popřít, že E. L. James má dokonalou představivost a všechny detaily umí vtěsnat do slov. Mezi řádky tak popouštíte uzdu vlastní fantazii a zároveň se držíte jasně dané linie, kterou spisovatelka nastolila. Tvrdý sex, absence citů, zmatené emoce a vášeň, která při pouhém pomyšlení projíždí tělem jako oštěp, jsou prazvláštním koktejlem, který funguje.


Propadák


Kniha neměla chybu, ukojila v ženách ty představy, které by už byly za hranou, ale zkrátka existují a parazitují na fungujících vztazích. Našla skulinu a zaplnila ji. Kámen úrazu přišel s filmovým zpracováním. I když se objevily výhrady k hlavním hrdinům, kteří nebyli ztělesněním sex-appealu, dají se přejít. Směšné dialogy a zpracování na pomezí levné argentinské telenovely a nového akčního filmu od Marvelu uštědřilo triologii o napraveném masochistovi a naivní studentce, která se před kamerou díky sexu mění z dívky v ženu, smrtelnou ránu.


Čekali jsme víc


E. L. James byla v roce 2011 zvolena mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Milé, ale za tři knihy, které vzbuzují více kontroverze než uznání, je to skutečně málo. Chceme víc.


  • 50 odstínů šedi

  • 50 odstínů temnoty

  • 50 odstínů svobody

  • Grey